Yöresel Lezzet Şöleni: Çiğ Köfte

0

Topraklarımızda çiğ köfteye hayır diyebilecek kaç insan vardır? İnsanın yedikçe yiyesi geldiği eşsiz bir tat olan çiğ köfte hiç bir dönemde popülaritesinden  ödün vermemiştir. Güneydoğu Anadolu bölgemize ait olan bu tat, yemekten herkesin zevk duyduğu, keyif aldığı ender bir lezzettir. Yeşillikler ile, taptaze bir lavaş içerisinde, yanında ayran yahut şalgam, sevdiğiniz bir içecekle oldukça lezzetli, faydalı, tam bir öğün oluşturur.

Yöresel bir lezzet şöleni çiğ köfte, üstelik koşuşturma içerisinde geçen hayatımızda, dar zamanlarda da en iyi kurtarıcı lezzetlerden biri. İçerisindeki besinler ve taze yeşillikler ile de sağlıklı bir öğün olan çiğ köfte, vakti az olanlar için oldukça uygun bir yiyecek. Çok çok eski yıllara dayanan bu lezzet, fevkalade rağbet gören ve acılı veya acısız herkesçe sevilen bir tat. Bulgurun en lezzetli türü olarak ta bilinen çiğ köfte, çeşitli baharatlar ile zenginleştirilmiştir. Üstelik tükettikten sonra uzun süre tok tuttuğundan diyetlerde de oldukça sık kullanılır.

M.Ö 2000 yılına dayandığı varsayılan bu eşsiz lezzetin, Nemrut Kralı döneminde zor şartlar neticesinde ortaya çıkmaya başladığı bilinmektedir. Çiğ köftenin ana vatanı Şanlıurfa olsa da, başta doğu illerimiz olmak üzere, bir çok bölgemizde sevilerek yapılmakta ve tüketilmektedir. C ve A vitaminleri açısından oldukça zengin olan bu besin, bağışıklığı da güçlendirici özelliğe sahip. Üstelik komşu ülkelerden de fevkalade rağbet görmektedir. Çoğu zaman ceviz ile de zenginleştirilen çiğ köftenin tadına sahiden doyum olmaz. İçeriğindeki sarımsak ile fayda sağlayan bu lezzet, lifli oluşu itibari ile tercih edilmektedir. Acısını kendi bünyenize göre ayarlayabilir, damak zevkinize göre tüketebilirsiniz.

Lezzetler bakımından fevkalade ve benzersiz bir çeşitliliğe sahip bir mutfağımız var. Bu zengin mutfağımız özellikle yabancı misafirlerimizi kendine hayran bırakıyor. Unutulmaz damak tatları ile ayrılıyorlar ülkemizden. Hiç şüphesiz onlardan biri de çiğ köfte. Asya, Anadolu, Osmanlı ve Selçuklu’ dan esen rüzgarın tatları ile zenginleşen mutfağımıza, doğu kültürünü de bu eşsiz lezzetleri ile adeta taçlandırıyor. Kimi zaman ana öğün, kimi zaman da meze olarak sofraları süsleyen çiğ köfte tadan herkesi mutlu ediyor. Göç yollarının zamanında zenginleştirdiği mutfağımız, doğu kültürünün baharatları ve farklı tarifleri ile harmanlanırken, çoğu zaman kelimelerin kifayetsiz kaldığı, çiğ köfte gibi lezzetler armağan ediyor bizlere. Pişirilmiyor oluşu ile de dikkat çeken, adının hakkını veren çiğ köfte, yoğurularak harmanlanması ile de gelen misafirlerin oldukça dikkatini çekiyor. Öyle ki yabancı misafirlerimizin çoğu zaman tatilleri boyunca yaşadıkları ve her daim hatırlayacakları deneyimlerinin başında geliyor çiğ köfte. Türk yemeklerinin geneline hayran kalan yabancı misafirlerimiz, özellikle çiğ köfteyi tanımlayacak kelime bulamıyorlar. Mutfak hususunda hakikatten oldukça şanslı bir milletiz. Olağanüstü tatlara sahip bizler mutfağımız ve de pek tabii çiğ köftemiz ile iftihar ediyoruz. Eğer imkanınız var ise şu an kendinize bir porsiyon çiğ köfte ısmarlamaya ne dersiniz?

Bulunduğunuz şehirdeki en yakın çiğ köfteciye ulaşmak için tıklayın.

|

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla