Kadınlar Çiğ Köfte Yoğurmada Erkeklere Meydan Okudu

0

Adıyamanda eski bir evi kafeye dönüştürerek, işleten 3 kadın, Ramazan çiğ köftesi yaparak, “çiğ köfte yoğurmak erkek işidir” diyenlere “hodri meydan” yanıtını verdi.

Adıyamanda Ramazan ayının vazgeçilmeyen lezzeti olan çiğ köfte, her yılda olduğu gibi bu yıl da kentin dört bir yanında kurulan tezgahlardaki yerini almış bulunmakta. Ancak eski  yılların aksine bu yıl kadınlarımız da çiğ köfte sektörüne girmiş bulunmakta. Adıyamanın merkez  ilçesinde eski bir evi kafeye dönüştürerek işleten  kadınler, çiğ köfte  yapıp satmaya başladılar. Kafelerinde kendileri yoğurdukları çiğ köfteyi, daha sonra iftar saatinin yaklaşması ile birlikte sultan caddesinde kurdukları tezgaha indiren kadınlar, “çiğ köfte yoğurmak sadece erkek işidir” diyenlere “hodri meydan” yanıtını verdi.

Kadınlardan Mehtap Kaya, arkadaşları Nuray ve kübra  ile beş  yıl önce bir kafe açmaya karar verdiklerini ve plan yaptıklarını belirtti. Ancak farklı bir şey yapmak istediklerini ve bu nedenle  Merkez caddelerden birinde küçük  bir dükkan tutmak yerine, her tarafı tarih olan Adıyaman da  eski bir taş evini tadilata geçirip işletmeye çevirdiklerini ifade eden Kaya, “Otantik ve nostaji bir mekan oluşturmak istedik. Bundan dolayı burayı seçtik . Taş ne otantik  ev olduğu için yazları sıcak günlerde serin, kışları ise sıcak olur. Sürekli yeni bir şeyler deneyerek, kendimizi hep yükseltmek ve bir adım öteye götürmek istiyoruz” dedi.

İşletmelerinde genelinde ilk olarak Türkiye genelinde meşhur olan  Adıyaman kahvaltısını da menülerine eklediklerini anlatan kaya, “Ancak bunları yaparken bile farkımızı ortaya koyamk için  diğerlerinden farklı bir şeyler düşündük. Hem çeşidimizi arttırdık hem de fiyatıları daha uygun şekilde düşürdük. 25 çeşit kahvaltılık sunmaktayız. Kendimize özel el yapımı soslarımız var. Kahvaltının yanında   birçok lezzeti değerli  müşterilerimize uygun fiyata sunuyoruz. Lavaşların  hamurunu bile kendimiz yapıyoruz” diye konuştu.

|

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla