Etsiz Çiğ Köfte Yapımı

0

etsiz çiğ köfte yapımıÜlkemizin yöresel yemekleri denince ilk akla gelen bölgelerimizden biri de hiç şüphesiz ki Güney Doğu Anadolu bölgemizdir. Güney Doğu Anadolu bölgemizle özdeşleşmiş olan Adıyaman, Şanlıurfa, Antep gibi illerimizde sıkça yapıldığı bilinen çiğ köfte bütün ülkemiz tarafından sevilerek tüketilmektedir. Ülkenin her bölgesinde tadı sevilen çiğ köfte ince bulgur ve baharatlardan meydana gelen bir yiyecektir. Genellikle acı tadıyla birçok kişide bağımlılık yaptığı söylenen çiğ köftemiz yöresel yemeklerimiz arasında en az maliyetli ve en sık tüketilen yiyeceklerimiz arasındadır. Sadece Güney Doğu Anadolu bölgesinde değil bütün bölgelerimizde yapıldığı bilinen çiğ köfte yörelerden yöreye veya isteğe bağlı olarak etli veya etsiz çiğ köfte olarak tüketilebilmektedir.

Etsiz çiğ köftenin farkı nedir?

Çiğ köfte şehirden şehre veya isteğe bağlı olarak etli veya etsiz şekilde yapılabilmektedir. Ancak etli çiğ köfte etin pişirilmemesi ve sadece ezilerek çiğ kalmasından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilmemektedir. Bakıldığında etsiz çiğ köfte etli çiğ köfteye nazaran daha sağlıklı olduğu gibi, kalori olarak bakıldığında da yine etli çiğ köfte daha fazla kalorilidir. Etin pişmemesinden dolayı içerisinde yer alan bakterinin insana sıçraması gibi tedirginlikler de yine etsiz çiğ köfteyi daha çok tercih edilir yapmaktadır. Etin kokusunun kalması, diri olması, yağ ve sinir barındırması da etsiz çiğ köftenin daha çok tercih edilme nedenleri arasındadır.

Etin varlığı dışında etsiz ve etli çiğ köfte arasında pek bir fark yoktur. Her ikisi de içerisinde baharat, acı ve soğan, sarımsak gibi sebzeler barındırdığı için de sağlık açısından oldukça faydalı yönleri bulunmaktadır. Bölgesel olarak da yine Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde etli çiğ köfte daha çok tercih edilirken, etsiz çiğ köfte diğer bölgelerimizde daha çok revaçtadır.

Etsiz çiğ köfte malzemeleri nelerdir?

 • Dört su bardağı ince bulgur,
 • İki diş sarımsak,
 • İki adet kuru soğan,
 • Dört yemek kaşığı biber salçası,
 • Üç yemek kaşığı domates salçası,
 • İki tatlı kaşığı pul biber,
 • Üç tatlı kaşığı tuz,
 • Üç yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Bir buçuk yemek kaşığı isot,
 • Bir tatlı kaşığı toz biber,
 • Maydanoz,
 • Taze soğan.

Etsiz çiğ köfte nasıl yapılır?

Öncelikle bir yoğurma kabında domates salçasını, biber salçasını ve bulguru alalım. Sonrasında gerekli baharatları ekleyelim. Kuru soğan ve sarımsak da robottan geçirilerek veya rendeden geçirilerek püre haline getirilir. Sarımsak ve kuru soğanı püre haline getirdikten sonra diğer bulgur malzemelerinin olduğu yoğurma kabına alalım. Daha sonra 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağı yoğurma kabına ekleyerek bütün malzemeleri yoğurmaya başlayalım. Bulgurlar iyice diğer malzemeler ile bir bütün haline gelene kadar ve yumuşayana kadar yoğurulur.

Yoğurmuş olduğumuz çiğ köfteye elimizi ıslatarak veyahut biraz su dökerek çiğ köfte rengini ve kıvamını alana dek yoğurmaya devam edelim. Yoğururken kurudukça biraz daha su ekleyerek yoğurmaya devam edelim. Çiğ köftenin yumuşadığını hissedebildikten sonra bir miktar alarak tadına ve baharatlarına bakalım. Eğer eksik olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa kendi damak zevkinize göre ilave edebilirisiniz.

Diğer taraftan maydanoz ve taze soğan da ince ince doğranmalıdır. İnce ince doğranan maydanoz ve taze soğan da çiğ köfteye ilave edildikten sonra bir süre daha yoğurulur. Yoğurma işlemi son bulduktan sonra elimizle parçalar kopararak çiğ köfte şekilleri verelim. Dilediğiniz gibi yeşillik ve limon ile de servis edebilirsiniz.

|

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla