Et Bulyonlu Çiğ Köftelere Dikkat

0

Günlük hayatta çok sık tüketilen çiğköftenin sevenleri tedirgin… Zira etsiz olması nedeniyle tercih edilen çiğköftelerde, et aroması kazandırmak amacıyla ‘et bulyon’ kullanılıyor. Helal sertifikası olmayan bulyonlara ise başta merdivenaltı üretim olmak üzere birçok firma yer veriyor…
Son yıllarda lezzeti ve uygun fiyatıyla büyük rağbet gören çiğköfte, bilmediğimiz riskler de taşıyor. Yıllık 630 milyon liralık ciroyu yakalayan etsiz hazır çiğköftelerin, geleneksel etli çiğköfteye göre en önemli farkı içeriğinde et olmaması. Fakat etsiz çiğköftelere et aroması kazandırmak amacı ile kullanılan bulyonlar, etli olanlara göre insan sağlığı açısından daha zararlı hale gelebiliyor. Bulyonların hammaddesi et ve tavuktan oluşuyor. Bu hayvanların İslamî usullere göre kesilmemiş olması helal lokmayı şüpheli duruma getirirken bulyonda yer alan mono sodyum glutamat (MSG) sağlığa zarar veriyor.
Bulyonlardaki tehlike ise hammadde olan et ürünlerinin kesiminde başlıyor. En’am Suresi 121. ayetindeki, “Allah’ın adı anılarak kesilmeyen hayvanların etlerinden yemeyiniz.” hüküm sebebiyle İslami usullere göre kesimi yapılmayan hayvanlardan elde edilen gıda ürünleri tüketilmiyor. Bulyona, başta merdiven altı üretim olmak üzere aralarında büyük firmaların da bulunduğu çiğköfte üreticileri ürünlerinde yer veriyor.
Gıda Mühendisleri Odası Marmara Şube Başkanı Sedat Kuru, bulyonların ette bulunan neredeyse tüm besin ögelerini içerdiğini söylüyor ve ekliyor: “Bu sebeple normalde etsiz çiğköftelerde et olmadığı için üremeyen mikroorganizmalar katılan bulyonlarla üreme alanı buluyor. Bu gelişim de insan sağlığı açısından yüksek risk oluşturuyor.” İtina Gıda Tedarikçi Sorumlusu Gıda Mühendisi Enes Külcü de bulyon katılan etsiz çiğköftelerin kategorisinin etli çiğköfte olduğunu ve bunun belirtilmesinin gerektiğini ifade ediyor. İslam hukukçusu Doç. Dr. Abdüsselam Arı “Bir maddenin helal olması için değişim olması lazım. Şarap sirkeye dönüşürse helaldir yani fiziksel değişim helal olması için yeterli değildir. Eğer tavuğun ve etin kesiminde helal olmayacak şekilde bir sakınca varsa böyle bir tavuktan etten yapılan bulyonların yenmesi de caiz olmaz.” ifadelerini kullanıyor.
Oses ve Tatlıses Çiğköfte yetkilileri ise ürünlerinde lezzet için ‘Helal’ sertifikalı et bulyon kullandıklarını ifade ediyor. Yetkililer, katkı maddelerinin kullanımına bakanlık tarafından izin verildiğini ancak ‘helallik’ konusunda şüphe varsa bu maddelerin kullanımının yasaklanması gerektiğini söylüyor. Ünlü türkücü İbrahim Tatlıses de Sağlık Bakanlığı’na seslenerek, “Çiğköfteyi değil, çiğköftecileri denetleyin. Merdiven altında çiğköfte yapan herkesi denetleyin, cezalandırın. Çünkü halkımız bu tür şeylere layık değil.” şeklinde konuşmuştu.

|

Yoruma kapalı.

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla