En Tatlı Acı: Çiğ Köfte

0

Fevkalade zenginlikte bir mutfağa sahip olan bizler, batıdan doğuya envai çeşit lezzetler ile çevriliyiz. Başka hiç bir milletin sahip olmadığı bu zenginliğimizin en bilindik lezzetlerinden biri de, doğu bölgemizin incisi çiğ köftemiz. Kimsenin hayır diyemeyeceği, yedikçe yiyesi geldiği, en tatlı acıdır çiğ köfte. Doğu bölgemize ait bir lezzet olsa da tüm bölgelerimizde ve hatta yurt dışında da ünü oldukça büyüktür.

Arzu eden acılı, arzu den acısız şekilde tüketebilir. Lavaş içerisinde seveni de, yeşillikler ile tüketeni de müptelasıdır çiğ köftenin. Hatta bazı şehirlerimizde üzerine yumurta kırıp tüketildiği de bilinir. Lezzetli olduğu kadar besleyicidir de. Bulgurun eşsiz faydaları, bir de envai çeşit baharat ve ceviz ile birleşince tam bir sağlık deposu halini alır çiğ köfte. Yemek kültürü denildiğinde akla gelen yiyeceklerden biri olan çiğ köfte, artık çok daha sık karşımıza çıkıyor. İsot ile lezzetlenen çiğ köfte, artık irili ufaklı dükkanlarda müşterilerine ulaşıyor. Restoran ve sıra gecelerinde etli çiğ köftelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Çoğunlukla yerlisinden, evde yapılan çiğ köftelerde de genellikle et bulunur. Ancak çiğ köfteci dükkanlarındaki ürünlerde çiğ et bulunmamaktadır. Buna karşın yine de tatları oldukça yerinde ve iştah açıcıdır.

Bulgurun en özel hali olan çiğ köfte, biberi ile de çok özeldir. Dağ kekiği ile de taçlandırılan çiğ köfte, yeşil soğansız da olmaz. Sarımsak ve ceviz ile de lezzetine lezzet katan bu eşsiz tat, hanımların gün sofralarında, aile yemeklerinde, gün içerisinde, dar zamanlarda hızlı öğünlerde, zaman zaman özel günlerinizde meze olarak hep yakınımızda, hayatımızın içerisindedir. Lezzeti yakaladıktan sonra elbette bir de servis edilmesi vardır. Dinlenen çiğ köfteyi servis ederken şekil vermekte oldukça önemli. Arzunuza göre nane ve maydanoz ile süsleyebilirsiniz. Bu yiyeceğe en yakışan içecek genellikle ayran tercih edilmektedir. Pişirilmeyen, yoğurularak lezzetlendirilen çiğ köfte, yapımı itibari ile maharet isteyen bir yiyecektir. Tatil bölgelerimizde, ülkemizi ziyaret eden yabancı misafirlerimizin de hayran kaldığı bu tat, namını tüm dünyaya yaymış bir lezzettir. Aslında tüm dünya Türk mutfağına hayrandır. Bizim milli mutfağımız son derece zengin, son derece renkli, besleyici ve son derece lezzetlidir. Bu denli zenginliği ve lezzetleri başka bir dünya mutfağında, bir arada bulmanız bir hayli zordur.

Çiğ köfte, günün her saati tüketilebilir. Bünyenizin acıyı ne kadar kabul ettiği pek tabii sizin karar vereceğiniz bir şeydir. Bunun dışında cevizi, nanesi, bulguru ile son derece sağlıklı olan bu besin tok tuttuğu için perhizler de de rahatça tüketilebilir. Arzu edenler tam bir öğün olarak, arzu edenler farklı lezzetlerin yanında aperatif olarak sofralarını süsleyebilir. Damaklarda tat bırakan bu lezzet, çok çabuk özlenir, çok talep edilir. Kokusu burnunuza geldi mi? Hadi o halde canınız çekti ise kendinize bir çiğ köfte ısmarlayın. Şimdiden afiyet olsun.

en tatlı acı çiğ köfte

|

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla