Damakları Şenlendiren Lezzet Çiğ Köfte

0

Doğu bölgemizin en bilinen lezzetlerinden olan çiğ köfte, bulgur, safran, kimyon, sumak, kişniş, ceviz içi ve leziz biber salçası ile yoğurulur ve adeta damaklardan kalbe gider. Özellikle ustaların el lezzeti ile de taçlanan bu eşsiz tat, kimi zaman dost sofralarının paylaşımı, kimi zaman kendi başınıza bir öğün olarak soframızı süsler. Dicle ve Fırat nehirlerinin yanı başında doğan bu lezzet, tarihi bakımından da fevkalade eskilere dayanmaktadır. Yüzyıllardır damakları şenlendiren çiğ köfte, bugün de milyonlarca insanın en sevdiği tatlardandır.

Çiğ köfte yapımı itibari ile de maharet isteyen, zor bir iştir. Ustasının elinden ise akılları baştan alan bu harikulade tat, özellikle sıra gecelerinin vazgeçilmez yiyeceğidir. Günümüzde ülkemizin her bölgesinde, her köşesinde sofraları süsleyen çiğ köfte, zaman zaman masalarda meze, zaman zaman salt öğün olarak karşımıza çıkar. İştah açan bu lezzet sağlık açısından da oldukça yararlıdır. İçerisinde bulunduğu malzemeler vesilesi ile A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Lif ağırlıklı olması itibari ile bağışıklığı güçlendirir. Bir çok uzmanımız çiğ köftenin en az paça kadar faydalı olduğunu söylemektedir. Çiğ köfte, salamdan, sucuktan veya sosisten çok daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Başta Amerikalı misafirler olmak üzere bir çok Avrupalı misafirlerimiz de evvela çekingen davrandıkları bu lezzete adeta bayılmaktadırlar. Ziyaretleri neticesinde en akılda kalanlardan biri de bu eşsiz lezzet oluyor hiç şüphesiz.

Toplum olarak sofraları, mutfağı, paylaşımı, damak tatlarını seven bir milletiz. En az mutfağı sevdiğimiz kadar paylaşmayı da severiz. Üstelik en büyük zenginliğimiz fevkalade bir mutfağa sahip olmamızdır. Mutfağımızın eşsiz tatlarından biri olan çiğ köfte de kalabalık sofraları sevmektedir sanki. Paylaştıkça lezzetlenir. Yeşillikler ile daha da bereketlenen bu lezzet, sanki paylaştıkça daha da artar. Çiğ köfte yapmak bir tutkudur diyen nice ustalar da bu sözlerimize katılır ki, bir sofra ne kadar kalabalık ise o denli zengin görülür. Kimi lavaş ile tüketmeyi tercih eder, kimi yeşilliklere sarar çiğ köfteyi. Kimi acı severken, kimi az acılı ister. Neticede çiğ köfte yiyen herkesin yüzünde tatlı bir tebessüm vardır. Bu lezzet aslında bizlerin bir kültür mirasıdır. Mutfağımızın tarihinde de önemli bir yeri olan çiğ köftenin  popülaritesinden hiçbir zaman ödün vermemiştir. Sofralara keyif katan çiğ köfte, hemen hemen herkesin sevdiği, kolay kolay hayır diyemeyeceği bir tattır. Malumunuzdur ki artık çiğ köfteye ulaşmak ta çok zor değil. Daha çok restoranlarda bulabileceğiniz etli çiğ köfte yanı sıra, piyasada karşımıza çok sık çıkan çiğ köfteler ise etsizdir. Bu da tıpkı acılı yahut acısız mı olduğu gibi, sizlerin arz talep meselesini karşılamaktadır. Baharatlar ile terbiye edilen bu eşsiz lezzet, her ne kadar sanayileşmiş olsa da tadından ödün vermemektedir. Herkesin damak zevkine uyan bu ender tat ne mutlu ki milli mutfağımızın bir parçası.

|

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla