Çigköfteye İcin Atom Marul Üretildi

0

Aydın’ın İncirliova ilçesinde bir sera işletmecisi, çiğ köfte imalatçılarına özel ”atom marul” üretimine başladı.

Seranın sahibi Ziraat Mühendisi Süleyman Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İncirliova’da ilk kez üretimine başlanan lahana ve marul karışımı olan ürünü çeşitli kentlerdeki çiğ köfte imalatçılarına sattıklarını kaydetti.

Özellikle İstanbul’un kendileri için önemli bir pazar olduğunu dile getiren Varol, şunları söyledi:
”Güney Amerika’da 1972 yılından beri üretimi yapılan ancak ülkemize son yıllarda yaygınlaşan ve beğenilen ‘Iceberg’ cinsi marul, salata yapımında kullanılsa da çiğ köfte tüketilirken özellikle aranıyor. Yaprakların diğer marula göre daha geniş olması nedeniyle çiğ köfte için aranılan bir ürün oldu.

Normal şartlarda 90 günde yetişen atom marul Aydın’ın ikliminin uygun olması sayesinde bizim seramızda 60-70 günde yetişerek tüketime hazır hale geliyor. İstanbul ve sahil kentlerinde çiğ köfte yapanlar bu cins marulu arıyor.”

Aydın’da tarım ürünlerinde çeşitliliğin artırılmasına katkıda bulunduklarını anlatan Varol, bölge çiftçisinin alternatif olarak atom marul üretimine yönelerek kazanç elde etmesinin mümkün olduğunu dile getirdi.

Restoran ve otel gibi toplu tüketimin yapıldığı yerlerden de atom marula talep olduğunu ifade eden Varol, ”Lezzet bakımından da aranılan bir tür olan atom marulun tanesi yaklaşık 2 liradan alıcı buluyor. Bu yıl ilk defa ürettik. Seramızı büyütüp üretimi sürekli hale getireceğiz. Amacımız bölge çiftçisine ürün çeşitliliği kazandırmak, alternatif ürün ortaya çıkarmak. Bölgedeki üreticilere bu ürünü üretmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

|

Yoruma kapalı.

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla