Çiğköfte Urfa’nın Soğuk Kış Gecelerinin Ara Sıcağıdır

0

Birçok şarkı, türkü ve kliplerin konu olarak aldığı Şanlıurfa’ya özgü olan çiğköfte, kentte en çok tercih edilen yemekler arasındaki yerini korumaya devam ediyor.Hz.İbrahim’in Urfa’da zalim hükümdar Nemrut’la mücadele ettiği yıllarda bulunduğuna…

Birçok şarkı, türkü ve kliplerin konu olarak aldığı Şanlıurfa’ya özgü olan çiğköfte, kentte en çok tercih edilen yemekler arasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Hz. İbrahim’in Urfa’da zalim hükümdar Nemrut’la mücadele ettiği yıllarda bulunduğuna inanılan çiğköfte ile ilgili bilgi aktaran Türkiye çiğ köfte yapma ikincisi Osman Karakaş, “Çiğköfte Urfa’nın soğuk kış gecelerinin ara sıcağıdır, damak ve dudak keyfidir. Çiğköfte bizim en meşhur yemeklerimizden biridir. Doyumluk değil, tadımlıktır. Bugün çiğköftemiz Urfa’nın yanı sıra Türkiye ve dünyaya mal olmuştur. Fakat çiğköfteyi anavatanı olan Urfa’da yemek farklıdır. Allah’a şükürler olsun ki biz Urfalılara böyle bir ihsanda bulunmuştur” dedi.

ÇİĞKÖFTENİN YAPILIŞI

Çiğköftenin yapılışı ile ilgili bilgi aktaran Osman Karakaş, “Malzemeler, çiğ köfte için tırtırlı bakır leğen, ince esmer bulgur, taştan ezilmiş melhem haline gelmiş kuşbaşı et, Urfa’mızın özü kırmızı ve mor ev yapımı isot, domates salçası, ince doğranmış nane, maydanoz ve yeşil soğan ile 1 baş sarımsak, marul, limon, turp, salatalık, lahana, cacık, lebeni veya ayrandır. Leğene iki renkten oluşan isot leğende yoğrulur, isotlar tek renkte buluşur. Kara etle isotlar yoğrulur. Ette isot acısı ile pişer ve rengini isota verir. Domates salçası sos olarak yoğrulmuş et ve isota karıştırılır, çiğ köftenin ön harcı hazırdır. Bardak bardak bulgur isot ve etin üzerine dökülür, yoğrulmaya başlanır, gevrek olana kadar. Sonra ince doğrulmuş nane, maydanoz, kuru soğan ve sarımsak eklenir. Son bir yoğuruştan sonra çiğ köfte damak ve dudak keyfiyle lezzetine bakınır, kalite kontrolü için evin tavanına bir yumak çiğ köfte atılır. Eğer çiğ köfte tavanda kalırsa biliniz ki o çiğ köfte hazır hale gelmiştir. Servisi ise, tabakların alt kısmına marul indirilir, sığım sığım yapılmış ve 6 tikeden oluşan çiğ köfte düzülür, çeyizi olarak ta ince ince doğranmış domates, limon, salatalık üst kapağına da bir yaprak beyaz lahana indirilir ve ikram olarak lebeni, ayran veya cacık ikram edilir” açıklamasını yaptı.

ÇİĞKÖFTENİN TARİHİ

Çiğköftenin nasıl bulunduğunu anlatan Karakaş, “Çiğ Köfte Urfa’nın özdeşleşmiş diğer adıdır. Tıpkı sıra gecemiz gibidir, çiğ köfte rivayete göre Nemrut Kralı Hz. İbrahim’i ateşe fırlatınca ateşin suya, odunun balığa döndüğü o ilahi güçten sonra Urfa halkı 40 gün 40 gece pişirilmiş yemek ve yiyecekleri yememeye yemin ediyorlar, açlığa dayamayan çocukların açlığını gidermek için bir avcı Urfa’nın tek tek ve dumanlı dağlarında 1 ceylan avlıyor, kesip butlarını kayada taşla eziyor, bulgur karıştırıp etrafına günün şartlarında ki bulunan sebzeleri etrafına düzüp halkına ikram ediyor. Çiğ köftenin doğuşu budur” şeklinde konuştu.

|

Yoruma kapalı.

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla