Adıyamanlılar’a Çiğköftede Hodri Meydan

0

Şanlıurfa çiğköftesinin Adıyamanlılar tarafından sahiplendiğini belirten Urfalılar hodri meydan dedi,İkimizde yoğuralım, çiğköftenin kime ait olduğuna halk karar versindedi.
Şanlıurfa’nın Kamberiye Mahallesi’nde bulunan işyerinde çiğköfte yoğurup esnafa ikram eden kasap ustası Ömer Faruk Canbeyli, çiğköftenin Adıyamanlılar tarafından sahiplenmesine çok üzüldüğünü belirterek “hodri meydan” dedi.

Sabah saatlerinde yoğrulan çiğköfte esnasında renkli görüntüler oluştu. Tırtıklı tepsi, yarım kilo et, yarım kilo pul biber, karışık baharat, buz, yeteri kadar tuz, salça, yarım maydanoz, taze soğan, bir tutam nane yanında da marul sonrasında karpuz. Hazırlıklar tamamlandı. Çiğköfte yoğrulmaya başlandı.

BİNBİR ZAHMETLE YOĞURULUYOR
Bu sırada muhabbetler başladı. Çiğköfte ustaları yılların tecrübesini konuşturdu. Hünerli eller tırtıklı diye tabir edilen tepside bir o yana bir bu yana olağan kuvvetle hareket etti. Ustalar, “Yoğrulduktan sonra hemen yenilmesi gerekiyor. Yoksa şişer, tadı kalmaz” diyor. Bu sırada güzel sesli Urfalı gençten Kürtçe şarkı dinleniyor. Çevreden çiğköftenin yoğrulduğunu duyan küçüklü büyüklü herkes, kasap dükkanına akın ediyor. O sırada yoğrulan biber ve et iyice kıvamına geliyor. 10 kişi için 7 çay bardağı bulgur yeterli oluyor. Ustanın alınteri ise temiz beyaz havlu ile siliniyor. Yaklaşık 45 dakika buzla yoğrulan çiğköfteye kesinlikle sıcak su eklenmiyor. 45 dakika sonunda bir bardak su ekleniyor. İnce ince doğranmış nane-maydanoz ve soğan eklendikten sonra 5 dakikalık yoğurmanın ardından çiğköfte hazır hale geliyor. Çiğköftenin hazır olduğunu öğrenen civar esnafı işyerine bir kez daha akın ediyor.

ŞANLIURFA’NIN ŞANLI ÇİĞKÖFTESİ
Çiğköfteden tadanlar “Türkiye’de en güzel çiğköfte Urfa’nın çiğköftesidir. Çünkü Urfa dışında yapılan çiğköftelere et konulmuyor. Aslına uygun şekilde yapılmıyor. Adıyaman’ın, Antep’in, Adana’nın yaptığı çiğköftesi bulgurdur. Çiğköftenin aslı; Şanlıurfa’nın şanlı çiğköftesidir. Buradan Adıyamanlı kardeşlerimize sesleniyoruz, çiğköftemize sahip çıkmasınlar” diyor.

ADIYAMANLILARA HODRİ MEYDAN
Çiğköfte’nin Şanlıurfa’da 5 bin yıllık tarihi olduğunu söyleyen Kasap Esnafı Ömer Faruk Canbeyli ise, “Çiğköfte’nin tarihi Hz. İbrahim dönemine kadar dayanıyor. Adıyamanlı kardeşlerimize sesleniyorum. Adıyaman’da yapılan çiğköftenin içinde zeytinyağı ve patates vardır. Şanlıurfa çiğköftesinde ise et kullanılmaktadır. Zaten çiğköfte ismini o çiğ etten almıştır. Adıyamanlı kardeşlerimizin çiğköfteden ellerini çekmelerini istiyoruz. Çiğköfte kültürünü yaşatmak için yoğurup halka dağıtıyorum. Bu konuda kendilerini protesto ediyorum. Çiğköfte Şanlıurfalılar’ındır. Ticaret Odası’na, Ticaret Borsası’na bütün mesleki kuruluşlara sesleniyorum. Şanlıurfalılar’a sesleniyorum. Lütfen çiğköfteye sahip çıkın! Lütfen çiğköfteye sahip çıkın! Hodri meydan diyorum Adıyamanlılar’a! Gelsinler çiğköfteyi yoğuralım, halk çiğköftenin kimin olduğuna karar versin!

ÇİĞKÖTE
Rivayete göre Hz. İbrahim döneminde bir avcı ceylan avlar. Eve getirdiği ceylanı eşine verir ve “Ceylan etiyle akşama güzel bir yemek yap” der. Avcı dışarı çıkar. Evde ateş bulamayan taze gelin son çare olarak çuvalın dibinde kalan bulgur ile çiğ ceylan etini yoğurmayı düşünür. Ceylan etini kara taş üzerinde tavına getiren gelin ardından bulgurla yoğurarak yeni bir yemek bulur. 5000 bin yıldır ev sofralarında yer bulan o yemeğe günümüzde çiğköfte deniyor. Uzun soluklu bir tarihe sahip olması nedeniyle birçok il tarafından sahiplenen çiğköfte günümüz Türkiyesi’nde dürüm veya sıra gecelerinde tadımlık olarak tüketiliyor.

|

Yoruma kapalı.

cigkofte24.com - bir, Kobi Vadisi projesidir.
Araç çubuğuna atla